Home / Albums / 17d
2219/3868

17d

 17d.jpg

Nr 17d. Podpis po lewej słynnego Michała Rawity Witanowskiego. Oj, biedny byłby Piotrków gdyby tak np. pozostał w Kłodawie. Jest tam nawet ul. Witanowskiego, a w Piotrkowie tylko "Kamień". Podobno, że coś jeszcze jego nazwiskiem ochrzczono. Tak to wiemy, że Witowski kupował kopiarz Sulejowski z 1628r, cena wywoławcza 100zł. Witanowscy mieszkali nad apteką w Rynku.
Oj bawiliśmy się z Jankiem Witanowskim w piwnicach apteki. Ile tam było różnych ciekawych rzeczy i pudełek kolorowych. Chodziliśmy razem do "Szkoły Ćwiczeń" na ul. Stronczyńskiego. Miał też starszego brata Michała. Był też ON uczestnikiem oblania b. dużego portretu Stalina ustawionego na skwerku kwiatowym na ul. 3 go Maja v/v kwiaciarni Kułakowskich. Tak w ten sposób protestowała "grupa" uczniów z Chrobrego. Ciekawe że nikt nie pojechał na wycieczkę do białych niedźwiedzi??? Później Witanowscy mieszkali na pierwszym piętrze w kamienicy na rogu pl. Kościuszki i ul. Szewskiej. Wejście było od ul. Szewskiej a okna główne wychodziły na Plac Kościuszki. Balkon zaokrąglony bo narożny.
U nich (u wujostwa - bo rodzice nie żyli) jadłem po raz pierwszy pomidory pocięte w krążki z cebulą jakoś preparowaną a na wierzchu kopczyk gęstej śmietany. Nawet smakowało. W tym czasie była też jadana sałata obłożona ściętym jajkiem na tłuszczu i jakoś z octem. Michał Witanowski był też moim ojcem chrzestnym w Dominikanach. Chrzest był na dziedzińcu klasztornym. Wystarczyło, że był starszy kilka lat ode mnie. Nie umiem sprecyzować o ile lat. W przyszłości Janek (podobnie i ja) nie mógł uczęszczać do Chrobrego a musiał do TPD na ul. Cegielnianej - "Wylęgarni" młodzieży proletariackiej.

File17d.jpg
Dimensions645*1024 [378*600]
TagsWitanowski
Albums
Visits7219
Average rateno rate
Rate this photo